23 грудня Комунальний заклад освіти «Навчально-реабілітаційний центр «Горлиця» ДОР» зустрів дніпровських волонтерів. Ініціатори благодійної акції для вихованців приготували багато подарунків. Іграшкові автомобілі, літаки, барбі та м’які звірятка – перед малюками розгорнувся дійсний «ляльковий театр». Мовні ігри, колекція тематичних розмальовок та веселі лічилки – кожен міг вибрати, що йому до смаку. Особливо зраділи малята «музичним гостинцям».

Фантастичне «свято анімації» волонтери підготували і для більш дорослих учнів. Ящірки з мезозойської ери та дивовижні мешканці океану – конструктори, трансформери, логічні головоломки, набори для творчості − розвиваючі ігри різні за жанрами та напрямками чекали на дівчат та хлопців. Яскрава і барвиста графіка, улюблені мультиплікаційні герої – приємно здивували школярів.

Наймолодша вихованка навчально-реабілітаційного центру Сніжана вподобала собі кольорову помадку для губ. Смачна на запах «дивина» неймовірно вразила маленьку красуню.

Сніжані – неповних п’ять років. Вихователі пестливо її кличуть Снєжа. Тут вона мешкає разом із братиком та старшими сестрами. Дівчата вчаться в цій школі вже кілька років. Вони направлені до реабілітаційного центру за медичними показниками. А ось молодші – Сашко і Сніжана потрапили сюди нещодавно, через погані побутові умови вдома. Тепер для цих дітей єдина домівка − «Горлиця».

В цьому закладі навчається 214 дітей, з них 25 − сиріт. У минулі роки кількість вихованців без батьків сягала і сотню. Навчально-реабілітаційний центр розташований на околиці міста. Він існує з 1991 року. Хоча його історія починається значно раніше. Спочатку цей заклад знаходився у центрі Дніпра. 1973 – справжній рік заснування «Горлиці». Тут навчаються діти з вадами інтелекту та психофізичного розвитку.

В основі навчання – не просто засвоєння нового матеріалу, а й грамотно організований процес виховання в комфортній психологічній обстановці. Колектив педагогів реабілітаційного закладу сформований з досвідчених спеціалістів. Загалом в «Горлиці» − 90 працівників, з них викладачів – більше півсотні.

«Тут випадкові люди не затримуються. Були приклади, коли відпрацювавши одну зміну, звільнялися. Але вже ті, хто потрапив сюди і перейнявся любов’ю до дітей, вони залишаються назавжди» − розповідає заступник директора з виховної роботи Янковська Тетяна Володимирівна.

Пані Тетяна в цьому закладі робить з 2002 року. Перша освіта в неї – технічна. Та потрапивши до реабілітаційного центру, отримала другу спеціальність – вищу педагогічну. Спочатку працювала вихователем і вчителем. А вже третій рік поспіль – на посаді заступника директора.

Тетяна Володимирівна говорить, їх вихованці потребують особливої уваги: «Діти складні, з порушеннями інтелектуальної сфери. Як правило, це ще відхилення у поведінці, затримка мовного розвитку. У нас працюють логопеди, психологи. Є психіатр, який займається з ними. Діти-сироти − це взагалі особлива категорія, яка вимагає додаткової уваги, материнської турботи».

В «Горлиці» створені всі умови для виявлення і розкриття творчих здібностей вихованців. Крім загальної освіти, пріоритет – трудове навчання, навички практичної роботи. Діти, що не мають схильності до точних наук, можуть стати гарними «майстрами рукоділля». Перед школою постає важливе питання – допомогти учням обрати професію, враховуючи їх індивідуальні психофізичні особливості та інтелектуальний розвиток. Навчання відбувається на базі обладнаних майстерень. Будівельна та швейна справа, народні ремесла та сільськогосподарська праця – вихованці мають можливість спробувати себе в різних видах діяльності. Викладачі зазначають, що є навіть такі випадки, коли після закінчення технікуму або училища їх учні вступали до вищих навчальних закладів.

В навчально-реабілітаційному центрі є власна вокально-музична студія. Щорічно діти беруть участь в обласних конкурсах. А напередодні новорічних свят в цьому закладі пройшов фестиваль «Зимова казка», де юні таланти демонстрували свої творчі здібності.

«Горлиця» пишається і своєю баскетбольною командою. Кожного року хлопці та дівчата на Спеціальних Олімпіадах займають найвищі призові місця. Цьогоріч вихованці до школи повернулись із сріблом.

В реабілітаційному центрі навчаються діти віком від 4 до 18 років. Загалом – 20 виховних груп: дитячий садок та 19 класів. Сьогодні гостей зустрічали вихованці, що лишилися тут на канікулах – це діти-сироти та ті, що позбавлені батьківського піклування.

Крім пізнавальних ігор волонтери підготували учням солодке частування. Привезли одяг різного віку, теплі речі та взуття. Без подарунків не залишились і самі волонтери. Для них юні майстри власноруч зробили панно з глини з жартівливою назвою «Весела компанія».

Але головний дарунок як для дітей, так і для гостей – живе спілкування. Посмішка, радість, щирість і теплота – яскраві непідробні емоції – найважливіше в цій зустрічі.

Сьогоднішні гості – волонтери, скоріше навіть просто небайдужі люди. Поки що їх команда складається лише з трьох чоловік, але вони вже встигли зробити багато добрих справ. «Навчально-реабілітаційний центр «Горлиця» відвідали вперше. Дівчата до благодійної акції залучили всіх своїх рідних та близьких. Їх добрий намір допомогти дітям підтримала і компанія ТОВ «ТД Агротайм». «Робити дива своїми руками просто!» − наголошують ініціатори зустрічі.

 

Проблема соціальної адаптації дітей-інвалідів дуже актуальна зараз. Їм необхідна допомога не тільки батьків, але і суспільства в цілому. Так вони зможуть відчути, що вони дійсно потрібні, що їх люблять і розуміють. Будь-який несмертельний діагноз − не вирок. Лише в залежності від тяжкості хвороби, потрібні зусилля для реабілітації дитини-інваліда. Ті ж хлопці та дівчата, що лишилися без піклування батьків ще більше прагнуть любові та уваги оточуючих.Благодійна діяльність – невід’ємна частина соціальної політики ТОВ «ТД Агротайм», яка спрямована на допомогу тим, хто більше за інших її потребує.